poniedziałek, 16 marca 2009

O nas - refleksja

Na blogu Zmorki
piękne zdjęcia do wygrania


Byłam dzis na Lektorze , niesamowite wrażenie , historia opowiedziana zupełnie inaczej niż się spodziewałam . Zaczęłyśmy się zastanawiać juz po filmie w jaki sposób zostaliśmy wychowani i jak nas nauczyli patrzeć na swiat .
Najpierw że Niemcy - to ten zły naród , później Rosjanie ,a w międzyczasie że Żydzi . Czyli zawsze kto jest zły tylko nie my . Tak mówili o ile nie nasi rodzice to wujkowie , znajomi itp.
A ja postrzegam każdego jako człowieka .W każdym narodzie byli różni ludzie , ale nauczymy się szanować drugiego człowieka bez względu na rasę , kolor skóry i przekonania ,po prostu za to jakim człowiek jest , a nie za to jakiego miał ojca , matkę itp.

A jeszcze na przywołanie wiosny zdjęcie sroki

9 komentarzy:

i.nna pisze...

Widziałam Lektora - świetny film, wszystkie te nagrody jak najbardziej zasłużone. :)

llooka pisze...

Dołączę się do peanów na temat "Lektora". To film o dokonywaniu wyborów i ich konsekwencjach. Mój nr 1 wśród ostatnio oglądanych pozycji. Pozdrawiam serdecznie!

olla pisze...

Wasze recenzje są tak zachęcające, że musimy się wybrać na ten film w najbliższy weekend:)Zdjęcie sroczki piękne -jak Ci się udało jej nie spłoszyć?

Sara pisze...

Ja też się czuję zachęcona - a stereotypy, o których piszesz, to straszna sprawa - faktycznie każdy chyba ma w rodzinie kogoś, kto którąś z tych narodowości "nie lubi" i uogólnia. Jestem w stanie zrozumieć pokolenie, które przeżyło wojnę i nie próbuję ich leczyć z ich traumy, ale młodsi ode mnie powtarzający bezmyślnie czyjeś wywody - to jednak dla mnie nie do przyjęcia. Głupota w ogóle jest nie do przyjęcia. Taka beztroska, mam na myśli.

Iwjardim pisze...

Właśnie Saro o to mi chodzi , o bezmyślną głupotę , o słowa powtarzane bez zastanowienia się nad nimi .
Ollu sroka jak to sroka siedzi na lampie wysoko , a ptak wiadomo ciekawy wiec zagląda ,poza tym centrum Warszawy więc oswojona ptaszyna :-)

Ita pisze...

Nie oglądałam ,ale po Twoich zachęcających słowach ,z chęcią obejrzę.
Masz rację ,denerwują mnie ludzie bezmyślnie powtarzający negatywne opinie o innych narodowościach ,czy kolorze skóry !
Głupota ludzka nie zna granic.
Każdy człowiek jest indywidualnością .
Pozdrawiam.

Iwjardim pisze...

Myślę że dla każdego to będzie trochę inny film , dla mnie dość mocny i dołujący (odnosnie zachowań niektórych ludzi )- ale dobrze jak nami czasami coś wstząśnie . Poza tym film pokazuje inaczej niż dotychczas całą sytuację . Dokładnie tak jak napisała Ilooka to film o wyborach i konsekwencjach z tym związanych .

ivon777 pisze...

Tytuł głośny ostatnio, ale za Twoim poleceniem - Twoim odbiorem- chce go zobaczyć jeszcze szybciej niz chyba planowałam ...

bardzo lubie takie klimatyczne zdjęcia .
Moc serdecznych pozdrowień

joanna pisze...

Sama zastanawiam się czy jestem tolerancyjna?
Nie, nie jestem! Nie toleruję chamstwa, głupoty, bezmyślności... i długo mogłabym wymieniać.
I cieszę się, że nie napisałaś tego słowa, ale użyłaś innych "szacunek, poszanowanie, wychowanie"

Dzięki Ci, Iwonko za ten post :))